Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 6456491



*

nr 645 6491


Ljusstakar

1 par, pläter, tidigt 1800-tal, England, höjd: 32


Utrop:

2.000 kr

Såld:

2.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 juni 2010
kl 19:19:19


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/6 18:51:42 1      1.600 kr
12/6 11:49:04 2      2.300 kr
12/6 11:50:29 2      Vinnande bud
12/6 15:43:10 3      2.000 kr
12/6 15:43:27 3      2.300 kr
12/6 15:43:39 3      2.500 kr


  • Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: engelsk england europa ljusstakar ljusstake nysilver pläter tidigt 1800-tal
  • 6587 Ã„ggkoppar
    ett par, sterlingsilver, 1960, CG Hallberg, Gust. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:40
  • 6701 Appliquer
    ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:49
  • 6702 Appliquer
    ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:02
  • 6714 Elljusstake
    Elflugan. Längd: 32 cm. Höjd: 39,5 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:07
  • 6311 Golvljusstakar
    2 st, mässing. Höjd: 78-98cm
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:00
  • 6386 Lampetter
    Ett par. Höjd: 41,5 cm
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:40




Ladda ner broschyr